Luni, 25.09.2023, 02:23
Logo FlorTV
Meniu
Mini-Chat
Acces interzis


10:06
O delegatie poloneza la Floresti


O delegație poloneză a administrației publice din orașul Kostrzyn nad Odra, în frunte cu primarul Andrzej Kunt, a sosit în vizită la Florești. În urmă cu un an, această localitate a fost înfrățită cu orașul nostru, avînd drept scop încurajarea cooperării oraşelor şi înţelegerea reciprocă între cetăţenii acestora.Oaspeții au vizitat două locații unde este nevoie de un schimb de experiență, primul popas fiind fabrica de sticlă. Musafirii polonezi au fost curioși să vadă secția de producere, unde procesul de fabricare a sticlei era în toi.Evident că administrația fabricii de sticlă le-a oferit celor sosiți din Polonia cîte un pahar de vin moldovenesc, după care a urmat deplasarea la societatea pe acțiuni  „Servicii Comunale”. Potrivit primarului polonez, în orașul Kostrzyn nad Odra, la întreprinderea responsabilă de prestarea serviciilor comunale activează în jur de 120 de persoane, spre deosebire la Florești unde sunt implicați 218 angajați. Ulterior oaspeții au mers la Consiliul Raional Florești, unde a fost fixată întîlnirea cu agenții economici din oraș, cît și reprezentanții organizațiilor neguvernamentale care au ascultat cu atenție sfaturile oferite de polonezi. În opinia președintelui consiliului orășenesc polonez, Tadeusz Lysiak, avantajul nostru constă în pămîntul roditor, poate cel mai bun în Europa și oamenii cumsecade, însă nu știm să beneficiem din plin de acestea. Agenții economici prezenți au aflat niște detalii care i-au uimit, bunăoară că investițiile străine în Polonia se susțin de către stat fără a li se impune impozite enorme.Întrebat cum putem atrage investiții și la noi, președintele Zonei Economice Libere , Roman Dziduch a recunoscut că avem multe carențe în legislație care sperie investitorii. Recomandarea de bază ar fi oferirea unui ,,covor roșu,, celor care doresc să investească în țara noastră pentru a putea prospera.Spre finalul vizitei, oaspeții au fost întrebați de către primar cînd vor reveni în Florești, altfel nu pot părăsi orașul nostru. Cu multe intenții bune, delegația poloneză au promis o colaborare care va da roade pe viitor.
Categoria: Noutati | Vizualizari: 1602 | | Tegs: NOUTATI, polonez, stirile, Kostrzyn | Rating: 0.0/0
Total comentarii: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Cauta

Sondaj
Ce părere aveţi despre lansarea sitului nostru?
Total răspunsuri: 3446
Linkuri recomandate
Statistica
Publicitate