ASTAZI, 22 IUNIE A FOST COBORIT IN BERNA DRAPELUL DE STAT DIN FATA PRIMARIEI DIN ORASUL FLORESTI. IN MOD ORGANIZAT, AGAJATII CONSILIULUI RAIONAL,SI PRIMARIEI IN FRUNTE CU CONDUCEREA ORASULUI, PROFESORI SI REPREZENTANTI DE LA COMISARIATUL DE POLITIE DIN ORASUL FLORESTI AU MERS LA DEPUNERE DE FLORI LA MONUMENTUL OSTASILOR CAZUTI IN LUPTA, PENTRU A CINSTI MEMORIA LOR IN LUPTA CONTRA FASCISMULUI IN CEL DE-AL DOILEA RAZBOI MONDIAL.CONFORM ARHIVELOR MILITAR, NUMAI IN PERIOADA DE 22 IUNIE-15 IULIE 1941, S-AU INREGISTRAT IN JUR LA 2.300 DE MORTI SI CIRCA 3.500 DE DISPARUTI