Intro: Desfaşurarea unei consfătuiri cu participarea membrelor Asociaţiei Producatorilor Agricoli "Floragrosper ",directorii combinatelor şi punctelor de achizitionare a cerealelo şi conducători raionului, a avut loc in incinta sediului Asociaţiei Producatorilor Agricoli . În cadrul consfătuirii au fost puse în discuţie situaţia în sectorul agricol al raionului ; suprafeţele insemînţate ,volumul de culturi cerealiere şi leguminoase de prima grupa preconizata pentru recoltare în anul 2010 . Deasemenea a fost discutat preţul de comercializare a cerealelor şi preţul pentru primire , prelucrare , uscare , pastrare şi eliberare a cerealelor din roada anului 2010 propuse de combinatul şi punctele de colectare din raion .Discutarea adresării în scris de către membrii Asociaţiei Producatorilor Agicoli către prim-ministrul R. M. Vlad Filat , la fel a avut loc la consfătuire.Desfăşurarea consfătuirii a mai avut ca scop elaborarea unor strategii pentru o conlucrare mai eficientă a producatorilor agricoli cu ministerul de profil