APROXIMATIV DE 8 ANI , CASA DE CULTURA DIN COMUNA TRIFANESTI SE AFLA INTR-O STARE AVARIATA.DIN CAUZA ACOPERISULUI AVARIAT, CARE DE ALTFEL ESTE PRINCIPALA PROBLEMA A NEACTIVITATII CASEI DE CULTURA, LIPSA GEAMURILOR, USILOR, TINERII DIN SAT N-AU UNDE-SI PETRECE TIMPUL LIBER. PRIMARUL DIN COMUNA, EMANUEL TAPALAGA, SUSTINE CA DIN BUGETUL PRIMARIEI ESTE IMPOSIBIL DE A FACE REPARATIE.CARE ESTE CONTRIBUTIA CONSILIULUI RAIONAL FLORESTI, IN REZOLVAREA ACESTEI PROBLEME? UNA DIN PROBLEME AR MAI FI NEIMPLICAREA ACTIVA A AUTORITATILOR DIN COMUNA. DATA-N EXPLOATARE IN 1984, CASA DE CULTURA DIN COMUNA TRIFANESTI A ACTIVAT PINA-N ANII 1995