PENTRU FIECARE DIN NOI RESPECTAREA SANATATII DEVINE CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN DECURSUL INTREGII VIETI. PENTRU A URMA UN MOD SANATOS DE VIATA ESTE NECESAR FESPECTAREA IGIENEI, CARE ARE LA BAZA REGULILE SI PRINCIPIILE SALE. CUM TREBUIE INVATATI COPIII SA RESPECTE IGIENA PERSONALA? ESTE ADEVARAT CA MAJORITATEA ACESTOR REGULI SE REFERA LA SIMPLA SPALARE, DAR IGIENA NU INSEAMNA NUMAI ACEASTA PRACTICA. IGIENA ARE MAI MULTE ASPECTE CARE INCEP CU IGIENA PERSONALA, CONTINUA CU IGIENA GOSPODARIEI, TERMININD CU IGIENA MUNCII, SANATATEA PUBLICA (SUPRAVEGHEREA ALIMENTARII CU APA SI ALIMENTE, REZIDUALE, CONTROLUL POLUARII AERULUI SI A APEI) SI IGIENA MENTALA – RECUNOASTEREA FACTORILOR PSHOLOGICI SI EMOTIONALI CARE CONTRIBUIE LA O VIATA SANATOASA