|
Saptamina curenta, in satul Capresti, din raionul Floresti, a fost deschis oficial Centrul Filantropic Alinare ,,Dar din dar”, de pe linga ,,Casa Max” din aceeasi localitate. Finantat de o televiziune din Olanda , centrul are ca scop susţinerea morală şi îngrijirea unui număr cît mai mare de oameni de vîrsta a treia, bătrîni singuratici, invalizi dependenţi, pentru ca ei să nu se simtă marginalizaţi sau o povară pentru societate si ridicarea calităţii vieţii oamenilor din mediul rural. M-am hotarit sa fac un bine , acordind jumatate din casa mea , pentru activitatea centrului, ca macar cu atit sa- i pot ajuta pe persoanele care intr-adevar au nevoie de ajutor. Ne-a zis proprietara casei, matusa Maria.Din cele relatate de catre presedintele Centrului Filantropic Alinare ,,Dar din dar”, Vera CRIVORUCICO, de ajutoare materiale pot beneficia si locuitorii satelor vecine. |
|