INCEPIND CU ACEST AN, DATA DE 15 MAI ESTE DECLARATA ZIUA FAMILIEI, FIIND INCLUSA IN LISTA ZILELOR DE SARBATOARE SI ZILELOR DE ODIHNA. FESTIVALUL S-A DESFASURAT IN ORASUL CHISINAU SI IN 10 RAIOANE DIN REPUBLICA MOLDOVA. PRIMA MANIFESTARE DIN SIRUL DE MANIFESTARI A FOST BOTEZUL ACESTOR DOI COPII EXCLUSI DIN FAMILIE-- ALEXANDRU SI ANATOL, A CAROR SOARTA RAMINE IN MIINILE ASISTENTILOR SOCIALI. BOTEZUL COPILULUI REPREZINTA O CEREMONIE RELIGIOASA FOARTE IMPORTANTA PENTRU FAMILIILE CRESTIN ORTODOXE. SI ANUME IN ACEASTA ZI, ZIUA FAMILIEI, BOTEZUL COPIILOR CAPATA VALORI ESENTIALE PENTRU INTREAGA SOCIETATE. GRIJA, ATENTIE, CREDINTA SI DRAGOSTE. DE ACESTE BUCURII AU AVUT PARTE MICUTII DE " ZIUA FAMILIEI”. COPIII AU PRIMIT DIN PARTEA "NASILOR DE BOTEZ” HAINUTE SI DIVERSE ATENTII.